POLİKLİNİK

TANSİYON ÖLÇME

TANSİYON ÖLÇME

Tansiyon kan basıncı diye tabir edilebilir. Kullandığımız 12′ye 8 yada 15’10 gibi sayıların elbetteki bir özelliği vardır. İlk kullandığımız (12 yada 15) büyük tansiyon olarak adlandırılır ve kalbin kan pompalarken atardamardaki kan basıncının ölçümüne nedir. Bu mmHG birimi ile ifade edilir. Küçük tansiyon ise ikinci söylenen(8 veya 10) ve kalbin gevşeyerek pompaladığı andaki basınca denir.Normal tansiyon değerleri nedir?

İlk olarak yaptığımız ölçümlerdeki değerlerin ne anlama geldiğini ve hangi değerlerin sağlığımızı tehdit ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bunun yanısıra elde ettiğiniz ölçüm sonuçlarının sayılarının yanı sıra sürekli kontrolününde önemli olduğunu bilmenizde fayda var. Bunların yanı sıra yüksek tansiyonunuzun yükselmemesi için dikkat etmeniz gerekenlere dikkat etmelisiniz.

Büyük tansiyonun 120 mmHG ve 140 mmHG arasında olmasının sağlıklı olduğu söyleyen doktorlar küçük tansiyonun da 70 mmHG ile 90 mmHG arasında olması gerektiğini söylüyorlar. Bu değerleri halk arasında 12′ye 8 yada 14′e 9 olarak duymuşsunuzdur. Peki burada mmHG neyi ifade ediyor ? Bu bir basınç ölçüm birimizdir ve milimetre cıva anlamına gelir. Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız vikipedia adresini ziayeret edebilirsiniz.


Tansiyon ölçmeden önce nelere dikkat etmek gerekir?

  • Ölçüm yapmadan önceki yarım saat kişi kendini yormamalı, birşey yememeli, sigara vs almamalıdır.
  • Son 5 dakika istirahat etmelidir.
  • Yerleştirdiğiniz stereskobun sabit kalmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yaptığınız tansiyon ölçüm değerlerinin yanlış çıkmaması için canlanmamanız, monometreyi sabit tutmalısınız.
  • İlk duyduğunuz sesin büyük tansiyon ikinci sesin küçük tansiyon olduğunu bilmelisiniz.
  • Sağlıklı bir ölçüm olmadığından şüpheleniyorsanız yeni bir ölçüm yapmalısınız. Arada çok fark varsa yeni bir ölçüm ile elde ettiğiniz bulguları karşılaştırmalısınız.
  • Tansiyon değerlerini ölçerken hangi koldan ölçüm yaptığınızın bir fark yaratmadığını bilmeniz gerekiyor.
  • Sağlıklı yaşam için tansiyonunuzu 12/8 ‘de tutmaya özen gösteriniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

"Bioatlas Ailenizin Polikliniği"

service

EVDE TEDAVİ

service

MOBİL SAĞLIK

service

LABORATUVAR HİZMETLERİ

service

POLİKLİNİK HİZMETLERİ