POLİKLİNİK

HACAMAT TEDAVİSİ

HACAMAT TEDAVİSİ

Hacamat : Deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır. Kelime manasıyla hacamat: Emmek, bir yerden bir şeyi çekip çıkarmak manasına gelir. İstilai manasıyla hacamat: Bir takım aletler yardımıyla, vücuda zarar veren, deri altındaki birikmiş, damarlarda dolaşmayan, atıl kalmış pis kanın dışarıya atılması için yapılan işleme denir.

Hacamat: İki omuz arasından, sırttan, başın arkasından veya vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak, kupa, boynuz veya şişe yardımıyla kan aldırma işlemidir. Hacamat yapan erkeğe haccam, bayana haccame, hacamat yaptırmaya ihticam, bu işleri yaparken kullanılan kupa, bardak, şişe gibi aletlere de mihcem denir.

Hacamat, normal şartlarda damardan kan verme işlemiyle kıyaslanamaz. Kan verme işleminde vücudun kullandığı açık renkli temiz kan alınır. Hacamattaalınan kan ise, tamamen pıhtılaşmış, jöle kıvamında, kan özelliğini yitirmiş, damarlarda dolaşmayan, toksit maddeler içeren tamamen pis kandır.

Rasullullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. ‘’Beş şey peygamberlerin sünnetidir. Haya, hilm, hacamat olmak, misvak kullanmak ve güzel koku sürünmek.’’ (M. Zevaid.8.83233)

DİĞER HİZMETLERİMİZ

"Bioatlas Ailenizin Polikliniği"

service

EVDE TEDAVİ

service

MOBİL SAĞLIK

service

LABORATUVAR HİZMETLERİ

service

POLİKLİNİK HİZMETLERİ